Vakuumiranje,Epoxi,...

Vse o modelih letal : nastavitve, barvanje, izkušnje, izboljšave, pomoč ...

Moderator: blisk

Vakuumiranje,Epoxi,...

OdgovorNapisal/-a JureHB » 03.05.2004, 14:18

No mislim da se o tem tukaj še ni kaj dosti govorilo, verjamem pa da vas je kar nekaj ,ki ste se s tem že ukvarjali (vakumiranjem), še več pa je takih ki pravite da je to HITECH??? Zato predlagam kaksno temo o tem...mogoce izmenjava izkušenj, postopki!

Sam bi se rad kmalu lotil tega...sicer tega res še nikjer nisem videl da bi kdo to delal....rad bi se poučil o teh zadevah!

LP Jure
Uporabniški avatar
JureHB
Naš človek :)
 
Prispevkov: 159
Pridružen: 03.05.2004, 14:11

OdgovorNapisal/-a rock » 03.05.2004, 14:36

Glede vakumirnaja na hitro sledece:

http://www.favonius.com/soaring/index.htm
http://www.pilotsguide.com/rc/vacbag.shtml
http://users.cybercity.dk/~cws19202/phi ... %20xp3.htm
http://www.monkeytumble.com/hlg/

Glede vakumiranja obstaja na netu cisto vse kar potrebujete. Samo malo je potrebno brskat. Kaksen dan gre. Je pa nekaj potrebno vedeti. Samo poiskusit morate. Rezultat mojega prvega poskusa je bil vrhunski. Nato je slo dol, ker sem bil pameten.

Bom nekako sestavil clanek, samo slike rabim. Tako da bo vse skupaj nastajalo ko bom delal novo krilo.

lp, rok
Uporabniški avatar
rock
Naš človek :)
 
Prispevkov: 482
Pridružen: 27.02.2004, 11:59
Kraj: Celje

OdgovorNapisal/-a JureHB » 03.05.2004, 15:13

Ja tole bi bilo super mal opisati!

Napisal si link od Phil Barnes-a! On je izdal dva DVD-ja na to temo in ze pred 1 mesecem sem se pogovarjal z njegovim dobaviteljem in baje je to nekdo v slo. naročil! [b]Ali kdo ve kdo bi to bil?

Drugace sem pa na internetu tudi jaz nasel ogromno tega opisanega...naredil sem si tudi že vakumsko stikalo za regulacijo vakuuma,....

LP Jure
Uporabniški avatar
JureHB
Naš človek :)
 
Prispevkov: 159
Pridružen: 03.05.2004, 14:11

OdgovorNapisal/-a Kroko » 03.05.2004, 15:27

Ali lahko opišeš, kako si naredil stikalo?
Uporabniški avatar
Kroko
Naš človek :)
 
Prispevkov: 359
Pridružen: 01.04.2004, 19:06
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a JureHB » 03.05.2004, 15:44

Vsak pralni stroj ima nivojsko stikalo...enega takega sem odprl in ga predelal tako da stikalo preklopi na pritisk....na drugi strani pa sem z vzmetjo obremenil membrano v tej napravici in tako reguliram koliko vakuuma naredi!

Tezko opisati!
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
Uporabniški avatar
JureHB
Naš človek :)
 
Prispevkov: 159
Pridružen: 03.05.2004, 14:11

OdgovorNapisal/-a rock » 03.05.2004, 16:41

Sedaj sem pa v veliki zadregi. Jaz se ponujam za clanek, pa vidim, da so drugi ze veliko pred mano. Se z mislimi nisem prisel do stikala, kaj sele kaj drugega.

kmalu pricakujte slike moje zares "low tech" opreme. Samo da skocim do kolega, ki sem mu posodil vakum pumpo od hladilnika, pa se olje pusca Tako da imam navadno znucano nogavico gor.

Vse kar imam za vakumiranje se dobi na odpadu, trgovini Astra, pa malo po modelarskih trgovinah.

Se to, vsem ki menite, da za to pocetje potrebijete veliko delavnico. Moja je tako "velika", da se HLG krilo (150cm) ne gre na mizo v enem kosu. Zaradi tako velike prostorske stiske naredim krilo v dnevni sobi na tleh. Ni prav nobene packarije.
Uporabniški avatar
rock
Naš človek :)
 
Prispevkov: 482
Pridružen: 27.02.2004, 11:59
Kraj: Celje

OdgovorNapisal/-a mrgigi » 03.05.2004, 18:35

Slikca moje vakumirke...
Kompr. je od hladilnika, stikalo pa sem naredil sam po nasvetih izkušenih maherjev in vse skupaj deluje izjemno :lol:
Glavni del stikala je del avtomobilskega motorja in se dobi na vsakem avtoodpadu. Ne vem točno kaj zadeva v avtu točno je. V angleščini ji pravijo vacuum actuator. Sam sem sprintal eno sliko in pokazal mojstru in mi jih je pokazal nekaj. Izbral sem pa na oko najbolj ohranjenega in takega,ki je imel plastično ročico. Z matico pa nastavljam napetost vzmeti/membrane in s tem velikost podtlaka pri katerem se izkluči stikalo.
lp
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
Uporabniški avatar
mrgigi
Član
 
Prispevkov: 58
Pridružen: 05.04.2003, 13:14
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a mrgigi » 03.05.2004, 18:37

še stikalo od blizu...
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
Uporabniški avatar
mrgigi
Član
 
Prispevkov: 58
Pridružen: 05.04.2003, 13:14
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a mrgigi » 03.05.2004, 18:38

stikalo...
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
Uporabniški avatar
mrgigi
Član
 
Prispevkov: 58
Pridružen: 05.04.2003, 13:14
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a JureHB » 03.05.2004, 23:13

Super zgleda tole!

No jest mam par vprasanj...na internetu sem nasel veliko clankov in v enem sem zasledil Maylar folijo...zanima me kaj to pravzaprav je in kje se to dobi? Baje je to neka metalizirana folija (je to res?)

Ali ima kdo kaj izkušenj o vakumiranju kril (recimo DLG, HLG,...kjer ni plankirano z balso ampak samo stirodur-tkanina-epoxi)

LP Jure
Uporabniški avatar
JureHB
Naš človek :)
 
Prispevkov: 159
Pridružen: 03.05.2004, 14:11

OdgovorNapisal/-a kavkaa » 03.05.2004, 23:35

Pozdravljeni!

Malo spremljam debate na forumu, pa sem opazil tole o vakumiranju. Torej sredico odrežeš iz stiroporja, nato pa zvakumiraš na to sredico balzo. Zanima me kakšno lepilo uporabljate za ta postopek? Namreč, jaz nimam izkušenj z vakumiranjem, ampak raje vzamem malo debelejši stiropor za sredico in nato vse skupaj sprešam med dvema "bosankama" s cvingami. Za lepilo pa mi epoxi, ki ga večinoma uporabljajo ni ravno všeč. Sam uporabljam Mitopur 45. To lepilo namažem na balzo (abahi), nato pa ga poškropim z vodo (razpršilka za pomivanje stekel). Lepilo namreč reagira na vodo. Nato takoj vse skupaj sprešam in počakam kak dan (lahko tudi manj). Lepilo se zaradi vode speni, kar pomeni da zapolni vse razpoke in prostor med stiroporom in oplato (podobno kot prupen). Trdnost je zelo dobra, pa še brusi se fajn.

LP
kavkaa
Novinec
 
Prispevkov: 19
Pridružen: 18.02.2004, 22:22

OdgovorNapisal/-a rock » 04.05.2004, 00:02

Maylar folija????? :D :D

Tudi meni se je tu zataknilo. Nikjer v Sloveniji je nisem nasel. Sem bil tik pred tem da jo narocim iz Anglije. Pa sem vseeno rekel, da bom poskusil s folijo iz nase trgovine Astra (najtanjsa med njimi, je na roli, kupil sem jo v Ljubljanski. Rezultat je bil odlicen. Je ravno prav mehka da se upogne tam kjer je to potrebno in ravno dovolj trda da ne gre v manjse pore. ki so plod nasih napak pri rezanju stiropora. Sedaj ne uporabljam nic drugega.
Sliko folije je objavljena.

kavkaa..... si pa as. A se sploh zavedas, kaj si jim povedal. Upam da se bodo zaceli zavedat da v modelarstvu ni nic high tech. Gre samo za biti bolj iznajdljiv. Sam sem ze veckrat kako krilo, predvsem stiro-balza zlimal skupaj tako da sem vse skupaj dal in obtezil s knjigami. Vedno se mi je zataknilo ko mi je zmanjkalo knjig in ni bilo vec dosti obdezbe. Ti me sele zdaj spomnis na cvinge :oops: :oops: :oops: :oops: :oops:

Sem pa sam v veliki meri uporabljal lepilo 3M Super 77. Lepilo se dobi v Prometeju. Trgovina z materijalom za slikarje in podobne utvarjalce. Je v spreju. Spricnes na balzo, spricnes na stiropor in das skupaj. Vse se sprime takoj, ni moznosti ponavljanja. Tako narejeno krilo lahko vzames iz sendvica prav kmalu. Imam tudi take izkusnje da sem zjutraj zacel delat in je bilo krilo zvecer ze letece. Pa se eno prednost ima vse skupaj. Pri tezi koncnega krila je teza lepila zanemarljiva.
Slika lepila je objavljena.

Mitopur 45? S tem lepilom se se nisem srecal. Se mi zdi da si odkril resitev nekega nasega problema. Koliksna je teza, vgrajenega lepila?
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
Zadnjič spremenil rock, dne 04.05.2004, 08:22, skupaj popravljeno 3 krat.
Uporabniški avatar
rock
Naš človek :)
 
Prispevkov: 482
Pridružen: 27.02.2004, 11:59
Kraj: Celje

OdgovorNapisal/-a JureHB » 04.05.2004, 00:38

Pocasi se dalec pride in tako vsak doda kaj novega...ej tole je res debata ki sem jo ze dolgo iskal!
Veselim se že jutrišnjih slik tele folije!

A taka folija se direktno na stiropor,stirodur z epoksijem vakumira???

Kako pa je ce hocemo direktno na stirodur vakumirati tkanino z epoxijem? Je to že kdo počel??? Mene skrbi da bo mi vakum zmečkal ali skrivil zadnji rob? Kako bi to rešili? Z obtežitvijo???
Uporabniški avatar
JureHB
Naš človek :)
 
Prispevkov: 159
Pridružen: 03.05.2004, 14:11

OdgovorNapisal/-a Slowfly » 04.05.2004, 01:54

Za vse , ki ne vedo kaj je pravzaprav MYLAR folija.

Mylar® is an extraordinarily strong polyester film that grew out of the development of Dacron® in the early 1950s. During the 1960s cellophane gave way steadily to Mylar® with its superior strength, heat resistance, and excellent insulating properties. The unique qualities of Mylar® made new consumer markets in magnetic audio and video tape, capacitor dielectrics, packaging and batteries possible. By the 1970s, Mylar® had become DuPont’s best-selling film, despite mounting competition. Mylar® is now a product of a joint venture, DuPont Teijin Films.

Pri postopku vakuumiranja , pa se uporablja kot zelo gladek ločilni sloj. Nanjo se namreč Epoxi smola ne prime. Torej sredico krila pokrijemo z impregnirano tkanino , čez damo MYLAR folijo , nato pa še ostanek (odrezek) sredice . Najbolje obe strani hkrati , tako da dobimo nekakšen sendvič , ki ga nato lahko vakuumiramo ali pa stisnemo med dve ravni leseni plošči . Če izberemo postopek vakuumiranja , lahko odrezka tudi izpustimo , torej vakuumiramo direktno na MYLAR. Vendar je slednji postopek zahtevnejši in se priporoča samo bolj izkušenim. Ko se Epoxi smola strdi , razdremo sendvič , odlepimo folijo , in krilo s praktično perfektno gladko površino je nared.

Kje dobiti primerno Mylar folijo ? Jadra za windsurfe so večjidel ravno iz MYLAR folije - torej pri tistih , ki delajo ali pa popravljajo jadra za windsurfing .

@ mrgigi

Vacuum actuator -ju se po slovensko reče podtlačni (vakuumski)regulator predvžiga.
Uporabljali pa so ga na vseh starejših avtomobilih (vsak Yugo ali Stoenka ga ima , pa seveda tudi ostali) Z uporabo računalnika v avtomobilih , pa je v glavnem vzel slovo. Jih pa seveda na avtoodpadih dobimo skoraj zastonj.


lp Slowfly
Uporabniški avatar
Slowfly
Naš človek :)
 
Prispevkov: 339
Pridružen: 09.06.2003, 01:37
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a rock » 04.05.2004, 08:38

JureHB

Kot je povedal slowfly maylar folija ali katerakoli druga je samo za dosego gladke in sijoce povrsine krila. Pomaga nam tudi pri izdelavi krila. Ves premaz stekla ali karbona z vsemi rovingi, ki jih damo na krilo se opravi na tej foliji. To vse skupaj damo na sredico, nato v vreco in pod vakum.

Epoksi se na PVC materiale ne lepi. Se pravi kakrsnakoli folije, vrecke, folija, ki jo imate v kuhinji za sendvice zavijat in podobno, se lahko koristno uporabi ko zelite kaj gladkega z epoksijem naredit.

Drigace pa "zacetek in konec" vsega kar obstaja o epoksiju na straneh R&G.

http://www.r-g.de/index.html

Kliknite na anglesko zastavico in odpre se vso znanje epoksija.

lp, rok
Uporabniški avatar
rock
Naš človek :)
 
Prispevkov: 482
Pridružen: 27.02.2004, 11:59
Kraj: Celje

OdgovorNapisal/-a JureHB » 04.05.2004, 10:44

Aha no tega nisem vedel...sem mislil da to ostane potem na krilu! Se pravi na to folijo damo tkanino ter jo premažemo z epoxijem in potem vse skupaj damo med oba dela od odrezane sredice in v vakum vrečo???
Uporabniški avatar
JureHB
Naš človek :)
 
Prispevkov: 159
Pridružen: 03.05.2004, 14:11

OdgovorNapisal/-a rock » 04.05.2004, 11:11

Jure tocno tako.
Se malo pomoci. Ko bos imel vse na foliji, epoksi razmazi z mobi kartico. Ne pocni packarij s copicem. Bos vse univil, kar si postavil na folijo. Pripravi si malo vecjo kolicino epoksija. Zlij na folijo, razmazi in malo pocakaj da se vse skupaj vpije. Zacele bodo nastajati luzice odvecnega epoksija. Za odstranitev teh luzic oziroma odvecnega epoksija uporabi papirnate brisacke ali kar wc papir. Brisacke super vpijejo epoksi, tako dobro, da je potebno malo pazit da ga ne pocuzas prevec. posledice bos videl sele, ko bo krilo narejeno. Laminat bo sel narazen.
Uporabljal izkljucno samo dober epoksi. Jaz izkljucno samo R&G. Nocem delati reklam. Ampal vse drugo je za en velik drek. Kar prodaj Mibo je R&G proizvod, tako da ni straha ce ze kaj imas. Epoksi naj bo 24 urni, z vsaj enournim obdelovalnim casom. Ce imas cas se zapelji do AMS Flight, bivsi Elan flight. Pri njih tudi lahko kupis ves potreben material, ki je vrhunski, hecno tudi R&G.

Ce se kaj ne ves vprasaj. Bos in boste hitreje prisli do informacij, kot pa da cakate na moj clanek.

lp, rok
Uporabniški avatar
rock
Naš človek :)
 
Prispevkov: 482
Pridružen: 27.02.2004, 11:59
Kraj: Celje

OdgovorNapisal/-a JureHB » 04.05.2004, 17:12

Kaj ko bi namenili še par besed, kako lepiti skupaj dele kril! Predvsem me zanima kako je z ojačitvami! Zelo me zanimajo DLG modeli ker sem bil pred leti zvesti tekmovalec kategorije HLG! Veliko o teh modelih sem že prebral na internetu samo se mi zdi da prav o tem malo piše!A je treba vmes kaksne garbonske ojačitve (cevke...)?
ALi je dosti da jih samo zlepiš skupaj in daš nato čez še eno plast tkanine???
Uporabniški avatar
JureHB
Naš človek :)
 
Prispevkov: 159
Pridružen: 03.05.2004, 14:11

OdgovorNapisal/-a kavkaa » 04.05.2004, 19:12

Pozdrav!

Zadeva z mitopur 45 je takšna: specifična teža lepila je približno taka, kot kakšnega gostejšega stiroporja ali pa malo manj kot teža stirodurja. Dober je zato, ker prav tako zapolni vse pore in prostore ki nastajajo zaradi "šlampasto" odrezane sredice ali pa recimo pore od grobega abahija. Ko sem pred časom zaradi karambola popravljal eno krilo, sem opazil, da se je mitopur celo vpil v stiropor (uporabljal sem najlažjega - gradbenega).

Glede eleronov in flapov pri izdelavi sendvič krila pa naredim sledeče. Tam kjer nameravam narediti eleron (kjer pride pant) že v sredico vlepim balzo. Širina je približno 1cm levo in desno od linije pantov oz. po potrebi, višina pa je seveda prilagojena profilu. Potem vse skupaj sprešam, nato pa eleron samo odrežem in že imam pri pantu ojačan del. Tako mi ni potrebno pozneje lepiti recimo 5mm balze na vsako stran. :D

Glede ojačitve krila pa sem na netu prebral, da krilo ki je dolgo tja do 1m ni potrebno posebej ojačati, ker plank zadosti drži. Kar je pa več, pa naj bi se že ojačalo s kakšnim remelčkom. Sam sem v 2m krilo (mislim polovico razpetine) vlepil smrekov remel, na katerega sem na zgornji in spodnji strani navil karbon (mislim da 4 ovoje) in ga nato zaepoxiral. Kako se je zadevščna obnesla vam povem čez kak mesec ko bo dg303 poletel.

LP
kavkaa
Novinec
 
Prispevkov: 19
Pridružen: 18.02.2004, 22:22

OdgovorNapisal/-a JureHB » 04.05.2004, 22:03

Ali je to kaj podobnega kot na tej sliki???

LP Jure
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
Uporabniški avatar
JureHB
Naš človek :)
 
Prispevkov: 159
Pridružen: 03.05.2004, 14:11

Naslednja

Vrni se na Splošno..

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 4 gostov

cron