Zagi

Vse o modelih letal na elektro pogon ...

Moderator: blisk

OdgovorNapisal/-a BUCIbuc » 03.01.2004, 19:44

Lumpek, hvala za načrt,samo ce je res prehiter, te se ga bom kr izogibal!:) peroo, tebi tudi hvala za načrt, sem si potegno en fajl dol-dva linka sta namreč! samo ta fajl ima končnico .dxf (Sheet 01.dxf) in nevem s kerim programom te naj odprem, za drugi link pa je zal geocities odpovedal,tak da trenutno ni strani! mogoce bo prislo nazaj!

hvala obema!
LP, David
Uporabniški avatar
BUCIbuc
Naš človek :)
 
Prispevkov: 173
Pridružen: 28.12.2003, 13:30
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a peroo » 03.01.2004, 23:58

dxf fajle brez problema odpreš v autocadu
Uporabniški avatar
peroo
Naš človek :)
 
Prispevkov: 104
Pridružen: 12.09.2003, 13:31
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a marko-x » 04.01.2004, 11:10

Načrt je bil iz Tima nevem točno kera številka, jaz sem spreminjal le profile in enkrat dolžino ostalo je bilo vse isto kot po načrtu.ž

Modelu je ime ARROW
Vse kar leti je zakon!
marko-x
Član
 
Prispevkov: 54
Pridružen: 19.05.2003, 09:39
Kraj: Turnišče

OdgovorNapisal/-a Andrej Petrovčič » 04.01.2004, 11:21

Andrej: Povečal sem obe šabloni za 20%, razpon pa je največji kolikor sem ga še lahko izdelal iz ene plošče stiropora. To je 122cm pri kotu ob kljunu kot ga ima arrow iz TIMa ali pa 132cm pri kotu 120stopinj.
Mi lahko malo razložiš kako sploh zgleda geometrijsko in kako aerodinamično zvitje kril?


Geometrijsko zvitje pomeni, da fizično krilo zviješ za določen kot. Aerodinamično pa to reši profil kateri se po dolžini krila primerno spreminja.

lp, Andrej
Uporabniški avatar
Andrej Petrovčič
Forumski veteran
 
Prispevkov: 614
Pridružen: 28.11.2002, 21:53
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a Matjaz » 04.01.2004, 12:55

Po domač povedan, na koncu krila zadnji rob dvvigneš in
s tem povečaš stabilnost modela
Uporabniški avatar
Matjaz
Član
 
Prispevkov: 80
Pridružen: 23.02.2003, 14:09
Kraj: Logatec

OdgovorNapisal/-a MC GAYVER » 04.01.2004, 15:21

:D :!:
Andrej sej si že dost velik da bi lahko vedu da je washout (zvitje) bistveni del vsakega letečega krila :!:


profili ki so omenjani E 180 do 186 so vsi uporabni za leteča krila za na pobočje čeprav se na hribu dobro izkažejo vsi simetrični in polsimetrični jadralni profili vendar z ustreznim zvitjem :shock:

RITZ pa ima kar nekaj profilov za motorna leteča krila :)

super jadralna krila pa imajo profile kot je CJ6, CJ9 ki pa imajo omejene zgornje hitrosti zaradi močnega S zvitja :x

Krasno je letelo tudi krilo z RG 15 na koncu pa RG12 vendar je imelo -5° v korenu in +8° na koncu lom pa je bil 3° negativen geometrija pa je bila taka kot pri ZAGIju :idea:


Moja izkušnja z krili je taka,da skoraj vse leti kar ima pravilno postavljeno težišče

Največ problemov s letečimi krili vedno nastane zaradi nenatančne postavitve težišča kajti manevrski prostor je pri krilih bistveno manjši kot pri avijonih :!:
Uporabniški avatar
MC GAYVER
Stara sablja
 
Prispevkov: 1522
Pridružen: 06.03.2003, 18:18
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a BUCIbuc » 10.01.2004, 20:28

Zanima me nekaj.... naredil bi krilo iz stirodurja(modri stiropor)..pa me zanima postopek!!!
1. zalepim krili, ravni polozaj (moram dati zmes,tam ko zalepim obe krili kaksno ojacitev iz vezane plosce oz. balze?)
2 kdaj izrežem luknje za servomotorje in sprejemnik ter baterije... kam te dam to vse skupaj????
3. iz cesa naredim visinska krilca? iz balze al kar iz stirodurja?
4. iz cesa je tisto navpicno (tudi ne poznam izraza :D) ,ki je na koncu obeh kril?
5. najpomembnejse,ki mi sploh ne gre v glavo, kako namestiti elektromotor na leteče krilo?????? moram kaj posebej kupit,da bo ta motorcek sploh stal na krilu???

tukaj je ta načrt, (dosti vas je prilepilo linke za "profile" za izrez kril, vendar zal, jaz nevem koliko je profil tam ko se krili zalepita in do konca!!!! jaz bi kar pobrusil,in bi pac priblizno blo nekak!
Slika
LP, David
Uporabniški avatar
BUCIbuc
Naš človek :)
 
Prispevkov: 173
Pridružen: 28.12.2003, 13:30
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a BUCIbuc » 10.01.2004, 20:40

povlekel sem si tudi software za profile, ampak ne znam uporabljat, vsa rabrca so enaka!
pod ROOT RIB
"airfoil name" sem dal Zagi10
"Chord" sploh nevem kaj pomeni, je pa nastavljeno na 250.00 mm
pod TIP rib
"airfoil name" enakko, Zagi 10
"Chord" ...200.00 mm
Number of ribs: 10
Upper skin thickness: nimam pojma kolk, jaz sem kr dal na 300.00 mm
Lower skin thickness: na 180.00 mm

to je to,ima kdo kaksno idejo?? :D
LP, David
Uporabniški avatar
BUCIbuc
Naš človek :)
 
Prispevkov: 173
Pridružen: 28.12.2003, 13:30
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a MC GAYVER » 10.01.2004, 21:13

http://www.zagi.com/


tle poglej slikce pa ti bo že kej jasno

tist na koncu krila se imenuja winglet in je pri H:M zagiju iz koroplasta


mislim pa da to kar počneš ni najpametneje za nekoga ki si želi znati leteti







.
Uporabniški avatar
MC GAYVER
Stara sablja
 
Prispevkov: 1522
Pridružen: 06.03.2003, 18:18
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a peroo » 10.01.2004, 21:18

chord je globina krila, za avijon na slikici je rootrib 300mm, tip rib pa 180mm.

upper in lower skin thickness pa pomeni debelina zgornje in spodnje oplate balze (to je uporabno če boš rebra prekrival z balzo)

tista navpična zadeva na koncu krila je winglet ali po slovensko uška. na svojem zagiju imam winglet izdelan iz coroplasta (to je nekakšna plastika, ki je po zgradbi zelo podobna kartonu)

LP Peter
Uporabniški avatar
peroo
Naš človek :)
 
Prispevkov: 104
Pridružen: 12.09.2003, 13:31
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Lupek » 10.01.2004, 21:33

1.Zlepiš jih lahko z epoksidnim lepilom ali z obojestranskim salotejpom. Slednje je cenejša a slabša varianta, kljub temu jo uporabljam tudi sam. Glede ojačitve sem ti pa v enem prejšnjih postov že lepo povedal in ne bom ponavljal.
2. Luknje izrežeš ko sta polovici že zlepljeni. Pri postavitvi paziš da vjameš težišče.
3.Če smatraš pod višinska krilca elerone jih odrežeš z vročo žico V oblike, potem ko je zgornji del že prekrit.
4. Tisto navpično so stabilizatorji in so lahko iz stirodurja, kartona, (balze)
5. Motor lahko namestiš z vezicami, lahko pa narediš nosilček iz vitroplasta. Nekateri uporabljajo izključno vezice, meni pa se niso najbolje obnesle.
6. Ne razumem kaj bi brusil in kaj je z linki.
(7). Čist moje osebno mnenje malo manj kompliciraj. Sicer se ti bo pa glavni problem pojavil pri rezanju kril. Težko je izbrati pravo žico, ravno prav močam transformator, pa še oba ki režeta morata zelo vsklajeno delati-praksaa!

Glede programa:
Rot rib je "glavni" profil- to je profil na polovici letečega krila. Airfol name je ime profila. Za začetek ti svetujem E186. To je profil originalnega Arrowa le da so ga malce modificirali. Ker ni aerodinamičnega zvitja krila sta Root in Tip profila enaka, le da ima veliki profil Cord 300, mali profil pa Cord 180 po načrtu (svetujem ti da oba 20% povečaš). Number of ribs pomeni število reber, to sta v tvojem primeru le 2. Drugače pa v slovarju piše vse to!

Lp: Luka
Kdor vpraša je butelj za pet minut, kdor pa ne vpraša ostane butelj za vedno.
Uporabniški avatar
Lupek
Naš človek :)
 
Prispevkov: 340
Pridružen: 17.08.2003, 21:16
Kraj: Žiri

OdgovorNapisal/-a BUCIbuc » 11.01.2004, 01:02

Hvala za razlago vsem, sem naredo to v programu profili, pa je slo! ampak sem potem prebral lumpekovo razlago pri temi "kabina", ko mu je prijatelj kr zarisal njegovo krilo, in tako dalje....ne gre to tak, morm si prvo vse prebrat,da sploh razumem o cem se gre! sploh nevem kaj so to areloni, (po moje krilca) - ne locim krilc, zakrilc....... kaj je to torzijsko zvitje krila, za tezisce nimam pojma,kak se uravnava...za vse to rabis nekoga polek, vsaj enkrat... kr prek forumov gre tezko!:)

zal fantje, nisem tu da bi komu pomagal, mogoce pa cez nekaj let,ce se bo ta forum! tak da zaenkrat ste vi moji ucitelji!
LP, David
Uporabniški avatar
BUCIbuc
Naš človek :)
 
Prispevkov: 173
Pridružen: 28.12.2003, 13:30
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a BUCIbuc » 13.01.2004, 15:11

Kako je še mozno naret krilo iz stiroporja in stirodurja, ce nimas te naprave z žicami, s katerimi rezete nekateri krila...sploh lumpek!:) kr pri brusenju res ne mors natancno tega naret!!!

ima kdo idejo,kako narediti krilo iz stirodurja oz. stiroporja, ce nimam zick (naprave) .... Ne iz balze, samo iz stiroporja me zanima!!

cao
LP, David
Uporabniški avatar
BUCIbuc
Naš človek :)
 
Prispevkov: 173
Pridružen: 28.12.2003, 13:30
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a Lupek » 13.01.2004, 16:16

Ne poznam druge variante rezanja kril kot z vročo žico. Z brušenjem se definitivno ne da. Pobrusi se ga edinole po rezanju da polepšaš površino.
Kot sem ti že povedal ti ga lahko odrežem tudi jaz, poišči le primeren transport.
Kdor vpraša je butelj za pet minut, kdor pa ne vpraša ostane butelj za vedno.
Uporabniški avatar
Lupek
Naš človek :)
 
Prispevkov: 340
Pridružen: 17.08.2003, 21:16
Kraj: Žiri

OdgovorNapisal/-a marko-x » 13.01.2004, 23:12

Ojla!!

Saj sploh ne rabiš naprave!! Rabiš dobre šablone žici ( struna za kitaro najtanša), napajalnik, šop bucik in enega prijatelja ki ti bo pomagal izrezat krilo.

No pa še seveda načrt v osnovi ( Oblika krila, zvitje, profil in seveda težiščna točka (Za letenje).

Z nekaj vaje boš videl, da ti bo kar dobro šlo, pa še nekaj
Na ta način si lahko izrežeš vsa krila (za krilo(zagija), za "senvič" konstrukcijo.....) in to iz stiropora in stirodura.
Vse kar leti je zakon!
marko-x
Član
 
Prispevkov: 54
Pridružen: 19.05.2003, 09:39
Kraj: Turnišče

OdgovorNapisal/-a BUCIbuc » 22.02.2004, 14:55

S ponosom predstavljam moj Arrow, ki mu edinemu do zdaj kazejo moznosti za letenje!:) s teziscem pa bom imel probleme,ker nevem kako se doloca, Lumpek mi je sicer oznacil kje je, ampak v bistvu nevem,kaj si naj pocnem s tem!:) pomoc!!!!


http://david.naspletu.com/Slika%20001.jpg


LP
Uporabniški avatar
BUCIbuc
Naš človek :)
 
Prispevkov: 173
Pridružen: 28.12.2003, 13:30
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a Andrej Petrovčič » 22.02.2004, 15:44

Lepo zgleda, s čim si ga prekril ?
Uporabniški avatar
Andrej Petrovčič
Forumski veteran
 
Prispevkov: 614
Pridružen: 28.11.2002, 21:53
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a Lupek » 22.02.2004, 18:42

Bucibuc: Prav težko verjamem da je to res moj arrow. Moram rečt da si ga zelo lepo dokončal.

V točki pod težiščem ga podpri in premikaj celice, sprejemnik in regulator naprej ter nazaj, tako da bo krilo stalo v vodoravnem položaju. Nato le še fiksno montiraj komponente in odleti :)
Kdor vpraša je butelj za pet minut, kdor pa ne vpraša ostane butelj za vedno.
Uporabniški avatar
Lupek
Naš človek :)
 
Prispevkov: 340
Pridružen: 17.08.2003, 21:16
Kraj: Žiri

OdgovorNapisal/-a BUCIbuc » 22.02.2004, 20:08

Aha,bom poskusil,moram prvo se celice dobit pa sprejemnik!:)) pokril pa sem ga s tistim selotejpom Andrej, ko ste mi rekli! Za "colnicek" pa kot vidite bom naredil isto kot na vasi strani!
Mogoce sem malo umetnisko zilico pustil zraven! Sem mislil da bote imeli pripombe, pa sem kar vesel, da vam je vsec.

ko prvic vzleti,pa se kak video!:)
Uporabniški avatar
BUCIbuc
Naš človek :)
 
Prispevkov: 173
Pridružen: 28.12.2003, 13:30
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a Lupek » 22.02.2004, 21:06

Iz česa si pa napis Arrow naredil?
Kdor vpraša je butelj za pet minut, kdor pa ne vpraša ostane butelj za vedno.
Uporabniški avatar
Lupek
Naš človek :)
 
Prispevkov: 340
Pridružen: 17.08.2003, 21:16
Kraj: Žiri

PrejšnjaNaslednja

Vrni se na Elektro..

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 4 gostov